Ada Lovelace, córka George’a…

Ada Lovelace, córka George’a…

Ada Lovelace, córka George’a Byrona, odziedziczyła po ojcu romantycznego ducha. Jej matka chciała mieć pewność, że Ada nie wda się w poetę, zapewniając jej intensywną naukę matematyki.

Ada poznała Charlesa Babbage’a, wybitnego uczonego i matematyka, który chwalił się swoją maszyną różnicową, która potrafiła rozwiązywać równania wielomianowe. Ada była jedną z niewielu osób, która uznała maszynę obliczeniową ogólnego przeznaczenia za doskonały pomysł.

Lovelace zasypała więc Babbage’a listami z propozycją nawiązania współpracy. Udało jej się przetłumaczyć opis jego wynalazku, uzupełniając tekst o swoje spostrzeżenia.

‚Uwagi’ Ady zrobiły większe wrażenie niż pierwotny tekst, a ona sama stała się dzięki nim jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci w historii komputerów. Ada wyobraziła sobie nowoczesny komputer, zdefiniowała pojęcie operacji komputerowej i algorytmów, by wreszcie stworzyć tablicę i diagram przedstawiające krok po kroku, jak wprowadzić je do komputera. Uważa się, że pomogła zasiać ziarna ery cyfrowej, której rozkwit miał miejsce sto lat później.

Niestety Babbage’owi nie udało się uzyskać od brytyjskiego rządu funduszy na rozwój maszyny. Ada z kolei uzależniła się od hazardu i opiatów, umierając w biedzie w wieku 36 lat.

#matematyka #komputery #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #liganauki #qualitycontent

Powered by WPeMatico

Comments are closed.